DUIHK
Haus der Deutsch-Ungarischen Wirtschaft - Német-Magyar Gazdaság Háza
Munkaerőpiac
Rendezvény
Személyzeti vezetők tapasztalatcseréje
Helyszín
Haus der Deutsch-Ungarischen Wirtschaft - Német-Magyar Gazdaság Háza
Lövőház u. 30.
1024
Budapest
Ungarn
Ort auf der Karte zeigen
Rendezvény nyelve
magyar
A rendezvény ingyenes és kizárólag a DUIHK tagjainak szól
Rendezvény kezdete
04-10-2022 · 14:00
Rendezvény vége
04-10-2022 · 17:00

Bár a következő személyzeti vezetőknek és munkatársaknak szóló tapasztalatcserénk három látszólag különálló témával foglalkozik, mégis mindegyik a jól képzett és elégedett munkaerő biztosításáról szól.

Egy, a DUIHK 2022. évi Szakképzési Díját a Kooperáció kategóriában elnyert speciális ágazati képzőközpont példáján keresztül ösztönözni szeretnénk a vállalatokat a duális szakképzés terén a más vállalatokkal folytatható különböző együttműködéses formák alkalmazására. Az MVM a képzőközpontját az energetikai ágazat különböző területeinek (gépészet, elektronika és elektrotechnika, épületgépészet) szakmai igényei alapján hozta létre. Másik különlegessége, hogy a cégcsoporton belül különböző gyakorlati helyszíneken és több helyi szakképző intézmény közreműködésével történik a képzés.

A munkahelyi mobbing témában egy Magyarországon elvégzett kutatás eredményeit ismerhetjük meg annak érdekében, hogy a jelenség kellő időben és megfelelő módon történő kezelésével munkatársaink jóllétét ily módon is biztosítani tudjuk. A munkahelyi stressz és mobbing ugyanis nem csak a munkavállalókat, de a munkáltató gazdasági eredményeit is könnyen negatívan befolyásolhatja. A fiatal jogásznő a felmérését a munkahelyi stressz, pszichoterror és mobbing területén nemzetközi tapasztalatok figyelembevételével végezte.

Az új munkatársak betanításáról és beilleszkedésének támogatásáról szól a szakmai programunk második fele, amely a lehetséges onboarding megközelítések mellett a betanítási, mentorálási módszertant is körbejárja. A betanítás nemcsak a vállalat, hanem az újonnan felvett dolgozók számára is a későbbi közös munka meghatározó eleme. Egy jól átgondolt és kivitelezett onboarding programmal az új kollégák nemcsak gyorsan válnak a vállalat számára értékes munkatárssá, hanem a megszerzett tudás birtokában sikeresebbek, magabiztosabbak is lesznek.

A külföldi munkavállalók felvétele pozitív hatással lehet a munkahelyi légkörre és a vállalat növekedésére. A külföldi munkatársak és vezetők felvétele azonban különösen nagy kihívást jelent a vállalatok számára, mivel számos adminisztratív kötelezettséggel jár: az új munkahely mellett az új alkalmazottakat integrálni kell a hazai társadalombiztosítási és adózási környezetbe is. Azonban, ha felkészülünk az akadályokra és nehézségekre, akkor biztosak lehetünk benne, hogy a legjobb döntést hozzuk meg az új munkatárs/vezető felvételével kapcsolatban.

Az újonnan felvett munkatársakkal szemben elvárás, hogy új vállalatuknál azonnal nekikezdjenek a munkának és értéket teremtsenek. Külföldi környezetben azonban ezt könnyebb mondani, mint megtenni. Ilyenkor az új munkavállaló egész élete megváltozik, idegen környezetben és nyelven kell eligazodnia, ezért sok segítségre van szüksége. A humán erőforrásnak tehát prioritásként kell kezelnie a beilleszkedési folyamatot, ami nem csak az új alkalmazott, hanem a vállalat egészének javát is szolgálja.
Az átfogó és átgondolt beszoktatás mellett a HR-dokumentáció is része a beilleszkedésnek. A külföldi alkalmazottak más „HR-iratkészletekkel” rendelkeznek, amelyeket a regionális követelményekhez kell illeszteni. A hivatalos iratok beszerzésétől kezdve bérszámfejtésen át az országspecifikus munkajogi szerződésekig a külföldi alkalmazottaknak közel kétszer annyi adminisztrációs feladatot kell elvégezniük, mint a hazaiaknak.
Ennek a felelősségnek a kiszervezése vonzó, kockázatcsökkentő lehetőség lehet minden olyan szervezet számára, amely akár csak egyetlen külföldi alkalmazottal is rendelkezik. A DUIHK szolgáltatáspalettájának kínálatában többek között ennek bonyolítása is elérhető. A tematikus napon pedig a szolgáltatás felelőse, John Kornélia ad mélyebb betekintést.

Meghívott szakértő előadóink ez alkalommal is bevált gyakorlatokat, új megoldásokat mutatnak be a rendezvényen résztvevő érdeklődőknek. Az egyes előadásokat követően örömmel várjuk a hozzászólásokat, kérdéseket, a szakmai megvitatást.

A program előzetes terve:

  • Az MVM Energetikai Ágazati Képzőközpont bemutatása
    dr. Pongrácz Dóra, ügyvezető, MVM Energetikai Ágazati Képzőközpont Nonprofit Kft.
  • Egy magyarországi munkahelyi mobbing kutatás eredményei
    Dr. Szakács Dóra, ügyvéd-jelölt, Szabó Kelemen és Társai Andersen Ügyvédi Iroda
  • A jó betanítás a munkaerőmegtartás egyik alappilére
    Salamonné Maráczi Erika, a Német-Magyar Tudásközpont képzésfejlesztési szakértője
    Héder Sándor, a Német-Magyar Tudásközpont trénere
  • Külföldi munkavállaló a cégnél
    John Kornélia, a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara onboarding szakértője

A szakmai esemény moderátora Borosné Huber Mária, a Német-Magyar Tudásközpont ügyvezetője.

A rendezvény nyelve magyar. A rendezvény ingyenes és kizárólag a DUIHK tagjainak szól.

Budai Tamás

Budai Tamás

projektvezető - tréningek és fejlesztési projektek